By mieć jeszcze szansę

Błogosławiony ten, który czyta, i ci, którzy słuchają słów proroctwa i zachowują to, co w nim jest napisane; czas bowiem jest bliski. - wyjaśnienie słów w artykule: Apokalipsa, rozdział 1.1-8, Zapowiedź przyjścia Jezusa Chrystusa
ptak na drzewie

Apokalipsa, rozdział 3.7-13
List do zboru w Filadelfii
interpretacja - znaczenie - komentarz - wyjaśnienie

 

Miasto Filadelfia znajdowało się nad rzeką Kogamas, na południe od rzeki Hermus. Filadelfia była najmłodszym ze wszystkim 7 miast do których kierowane były listy napisane przez Jana. Miasto zostało założone za czasów panowania króla Attulusa II, czyli 150 lat przed Chrystusem. Aktualnie w tym miejscu znajduje się niewielkie miasteczko o nazwie Alashenir.

Nazwa Filadelfia oznacza braterską miłość. Kościół filadelfijski był kościołem misyjnym, wychodzącym poza granice Europy, ku Afryce i obu Amerykom.

Filadelfia, do której chrześcijaństwo trafiło za czasów apostolskich była najdłużej bastionem azjatyckiego chrześcijaństwa. Upadła ona dopiero w XIV wieku.

(7) A do anioła zboru w Filadelfii napisz: To mówi Święty, prawdziwy, Ten, który ma klucz Dawida, Ten, który otwiera, a nikt nie zamknie, i Ten, który zamyka, a nikt nie otworzy.

Chrystus kieruje swoje słowa do zboru. W całym Starym Testamencie słowo Święty lub Święty Izraelski ma zastosowanie wobec Boga.

W Izajasza 40.25 czytamy: "Z kim więc mnie porównacie, że mam mu być równy? - mówi Święty."

Klucz, który ma Jezus Chrystus to klucz symbolizujący posiadanie ogromnego autorytetu - władzy królewskiej. Ten fragment możemy odnieść do innego fragmentu w Piśmie Świętym również znajdującego się w Księdze Izajasza.

W Izajasza 22.22 czytamy: "I położę na jego ramieniu klucz domu Dawida, i gdy on otworzy, to nikt nie zamknie, a gdy on zamknie, to nikt nie otworzy."

Posiadanie przez Syna Bożego klucza Dawida można również tak tłumaczyć, że Jezus ma władzę sądowniczą nad Kościołem i Bożymi zamierzeniami jakie mają być osiągnięte przez Kościół.

By mieć jeszcze szansę

 

Jezus obdaruje życiem wiecznym tych, którzy są Mu wierni

(8) Znam uczynki twoje; oto sprawiłem, że przed tobą otwarte drzwi, których nikt nie może zamknąć; bo choć niewielką masz moc, jednak zachowałeś moje Słowo i nie zaparłeś się mojego imienia.

Cechą kościoła filadelfijskiego jest nadzieja pokładana w królestwie Bożym. Jezus zwraca uwagę na to, że zbór jest niewielki, ale jest żywy w duchu i wierze.

(9) Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, lecz kłamią, oto sprawię, że będą musieli przyjść i pokłonić się tobie do nóg, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem.

Jezus obiecuje, że zbór będzie pobłogosławiony wielką łaską i będzie miał dostęp do wszelkich błogosławieństw. Zbór w Filadelfii reprezentuje Kościół, który cechuje wielka miłość i więź miedzy Bogiem, a jego ludem. Nawet wrogowie kościoła będą musieli uznać jego status jako umiłowanego przez Boga.

ptaki na niebie

(10) Ponieważ zachowałeś nakaz mój, by przy mnie wytrwać, przeto i Ja zachowam cię w godzinie próby, jaka przyjdzie na cały świat, by doświadczyć mieszkańców ziemi.

W tym tekście widzimy wzajemną zależność między przymierzem, a miłością Bożą, zasugerowaną dwoma słowami: zachowałeś i zachowam cię. Prorocy Starego Testamentu już wcześniej zwiastowali tą współzależność.

W Księdze Jeremiasza 7.23 czytamy: "Ja będę waszym Bogiem, wy zaś będziecie moim ludem"

(11) Przyjdę rychło; trzymaj, co masz, aby nikt nie wziął korony twojej.

Brzmi to tak, jakby Bóg powiedział: Niech nikt z ludzi, ani żaden interes, ani żaden majątek, ani ambicje, ani niepokój nie będą w stanie was pozbawić korony. W tych słowach po raz kolejny zapowiedziane jest powtórne przyjście Chrystusa. Jezus zachęca członków zboru do trzymania się swojej wiary i wypełniania Bożych przykazań by zachować swój status i nie stracić korony.

By mieć jeszcze szansę

 

Życie wieczne z Jezusem

(12) Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już z niej nie wyjdzie, i wypiszę na nim imię Boga mojego, i nazwę miasta Boga mojego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego, i moje nowe imię.

Filar jest skojarzony z trwaniem. W kulturze żydowskiej wznoszono filary jako pomniki mające unieśmiertelniać dokonania bohaterów po ich śmierci. Być nazywany filarem oznacza wieczne pozostawanie ważną częścią Bożej świątyni. Zwycięzcy zostaną z samym Bogiem.

Zwycięzcy jest obiecane także potrójne imię - Boga, Nowego Jeruzalem i Chrystusa. Jak imię mieści w sobie osobowość i charakter, tak też obietnica daje tu zrozumienia, że ci którzy okażą się zwycięzcami otrzymają stałe odbicie bożego charakteru. Imię miasta Nowego Jeruzalem oznacza, że zbawiony stanie się obywatelem tego miasta. Otrzymanie nowego imienia Chrystusa oznacza, że zbawieni na wieki staną się Jego własnością.

(13) Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi do zborów.

Zdanie to jest wezwaniem skierowanym do wierzących, aby słuchali głosu Ducha Świętego, który jest uważany za źródło duchowego przekazu i wskazań dla kościoła.

Filadelfia reprezentuje w historii okres kościoła, który można zamknąć w latach 1798-1844r. Ten czas stał się początkiem misji ewangelizacyjnych na całym świecie. Słowa "oto sprawiłem, że przed tobą otwarte drzwi" można rozumieć tak, że opatrzność Boża otworzyła drzwi do pracy ewangelizacyjnej niemal na całym świecie.

Powyższy tekst, powstał dzięki uprzejmości czytelniczki biblia-bog.pl. Serdecznie dziękuję za pomoc.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami:

By mieć jeszcze szansę

By mieć jeszcze szansę