Lewiatan w Biblii - potwór morski
Główny opis Lewiatana znajdziemy w Księdze Joba rozdziałach 40 i 41 w których zamiast słowa Lewiatan niepotrzebnie przytoczono krokodyla. Z przedstawionego opisu jednoznacznie wynika, że nie może być mowy o krokodylu ale o potężnym potworze morskim.
Księga Joba 40-41 "Czy krokodyla [Lewiatana] zdołasz złapać na wędkę albo powrozem skrępować jego język? Czy przewleczesz kolce przez jego nozdrza albo hakiem przebijesz jego szczęki? Czy zwróci się do ciebie z żarliwymi prośbami, przemówi do ciebie słodkimi słowami? Czy zawrze z tobą przymierze, abyś go przyjął na zawsze jako sługę? Czy możesz z nim poigrać jak z ptaszkiem i uwiązać go jako zabawkę dla swych córek? Czy handluje nim cech rybacki i rozdzielają go między kupców? Czy możesz grotami podziurawić jego skórę albo jego głowę przebić harpunem rybackim? Jeżeli kiedy położysz na niego swoją rękę, pamiętaj o walce, już nigdy nie będziesz jej wszczynał. Nadzieja złowienia go okaże się złudna; już na jego widok byłbyś powalony na ziemię. Nie ma takiego śmiałka, który by go drażnił, a który by chciał stanąć przed jego obliczem. Kto wystąpi przeciwko niemu, a wyjdzie cało?
Pod całym niebem nie ma takiego. Nie mogę zamilczeć o jego członkach ani o wielkiej jego sile i wspaniałym uzbrojeniu. Któż odważył się odkryć wierzch jego szaty? Kto ośmielił się sięgnąć między jego zęby? Któż zdoła otworzyć wrota jego pyska? Od jego zębów wionie strach. Jego grzbiet, to rzędy tarcz, ściśle spojone jakby pieczęcią z krzemienia. Jedna do drugiej tak przylega, że powietrze nie dostaje się między nie. Jedna z drugą jest spojona; są nierozdzielnie złączone. Jego parskanie rzuca błyski, a jego oczy są jak powieki zorzy. Z jego paszczy wychodzą płonące pochodnie, pryskają iskry ogniste. Z jego nozdrzy bucha dym jakby z kotła rozpalonego i kipiącego. Jego dech rozpala węgle, a z jego paszczy bije płomień. W jego karku spoczywa moc, a przed nim krąży trwoga. Płaty jego brzucha szczelnie przylegają, jakby ulane na nim, nieruchome. Jego serce jest twarde jak kamień, twarde jak dolny kamień młyński. Gdy się podnosi, drżą nawet najsilniejsi, a fale morskie cofają się. Gdy się go uderzy, ani miecz się nie ostoi, ani dzida, ani włócznia, ani strzała. Żelazo ma za słomę, a miedź za drzewo zbutwiałe. Nie straszy go strzała z łuku, a kamienie z procy są dla niego jak sieczka. Maczugę ma za słomę i kpi sobie z poświstu włóczni. Pod sobą ma ostre skorupy, posuwa się po nich po błocie. Głębinę wprawia we wrzenie jak kocioł, morze wzburza jak wrzącą maść. Za tobą pozostawia świetlistą smugę, tak że toń wygląda jak pokryta siwizną. Na ziemi nie ma mu równego; jest to stworzenie nieustraszone. Nawet na to, co wzniosłe, spogląda z góry; on, król wszystkich dumnych zwierząt."
Krótki choć niezwykle ważny tekst znajdziemy również w Psalmie 74.13-14. "Ty ujarzmiłeś morze swą potęgą, skruszyłeś głowy smoków na morzu. Ty zmiażdżyłeś łby Lewiatana, wydałeś go na żer potworom morskim. - przekład Biblia Tysiąclecia", "Mocą Twoją rozdzielił morze a Ty roztrzaskałeś na wodach łby smoków. Ty zmiażdżyłeś także paszczę lewiatana i rzuciłeś go na pożarcie morskim potworom. - przekład Biblia Warszawsko-Praska".
Kolejny tekst świadczący o potędze Lewiatana znajdziemy w Psalmie 104.24-26 "Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! Ty wszystko mądrze uczyniłeś: ziemia jest pełna Twych stworzeń. Oto morze wielkie, długie i szerokie, a w nim jest bez liku żyjątek i zwierząt wielkich i małych. Tamtędy wędrują okręty, i Lewiatan, którego stworzyłeś na to, aby w nim igrał."
Równie istotny tekst o Lewiatanie: Izajasza 27.1 "W owym dniu ukarze Pan swoim twardym, wielkim i mocnym mieczem Lewiatana, zwinnego węża, Lewiatana, węża skręconego, i zabije smoka morskiego."
Nieco odmiennym tekstem od pozostałych jest ten zapisany w Księdze Joba 3.8 "Niech ją przeklną złorzeczący dniowi, którzy są zdolni obudzić Lewiatana."
Lewiatan - potwór który umarł
Z powyższych tekstów jednoznacznie możemy stwierdzić, że żadne znane nam żyjące dziś zwierzę nie pasuje do biblijnego opisu potwora morskiego i pewnie nie będzie nam dane tego poznać bo Biblia wskazuje że Lewiatan może być pojedynczym potworem morskim, znalezienie więc jedynego nieżyjącego (uznając że nie żyje i był jedynym) zwierzęcia jest praktycznie niemożliwe. Zakładając, zaś że Lewiatan to grupa zwierząt na przeszkodzie stoi archeologia wodna która jest kosztowna, przeprowadzana w większości na terenach stosunkowo płytkich gdzie kości ulegają szybkiemu zniszczeniu a co najważniejsze ogromna ilość terenów morskich nie została w ogóle zbadana. Mamy wprawdzie mapę dna oceanów ale ta pochodzi z radarów a nie ludzi czy robotów które się tamtędy przemieszczały. Na dzień dzisiejszy marzeniem pozostaje badanie zbiorników wodnych które choć trochę dorównają badaniom przeprowadzanym na powierzchni ziemi.
Główne cechy potwora Lewiatana
Z powyższych cytatów możemy wyłapać te które opisują Lewiatana:
- tak duży że nie da się go złowić
- ma język
- ma nozdrza
- ma szczęki
- ma zęby
- skóra odporna lub bardzo trudna do przebicia
- na grzbiecie umiejscowione płyty (podobnie jak u dinozaurów)
- pancerne skorupy na skórze są twardsze niż metal
- z paszczy bucha ogień
- z nozdrzy bucha dym
- może posiadać więcej niż jedną głowę
- jest tak ogromy że wzburza wokół wodę
- nieustraszony i niepokonany
- król zwierząt
- tak przerażający że ludzie bali się na sam jego widok
- nie było ludzi którzy chcieliby z nim walczyć
- walka z nim kończyła się śmiercią lub uszkodzeniem
- jego widok przeraża nawet najsilniejszych
- jest potężny - walka z Lewiatanem skończy się tym, że człowiek nigdy więcej nie będzie chciał z nim walczyć
- przedstawiony jako wąż i smok morski
Z biblijnego opisu możemy wysnuć wniosek, że Lewiatan był zwierzęciem pojedynczym a nie grupą zwierząt np. smoków morskich. Jeśli więc Lewiatan to pojedynczy potwór pewnym jest, że musiał bardzo długo żyć a ludzie znali go z opowiadań lub widzieli osobiście w przeciwnym razie Biblia nie przedstawiałaby go jako potężne i niebezpieczne zwierzę które budziło taką grozę. Słowa "czy handluje nim cech rybacki i rozdzielają go między kupców?" wskazują, że Lewiatan nigdy nie został pokonany.
Lewiatan występuje również w tekstach ugaryckich opisujących wielogłowego potwora morskiego, reprezentującego chaos oraz w innych podaniach i legendach. Kreacjoniści uznają, że Lewiatan prezentować może grupę dinozaurów.
Opis Behemota znajdziesz w artykule: Behemot - biblijne zwierzę opisane w Biblii.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami:
- Długowieczność - dowody na długość życia ludzi przed potopem
- Ile według Biblii Ziemia ma lat
- I nie wódź nas na pokuszenie - co to znaczy
- Czcij ojca swego i matkę swoją - co to znaczy - interpretacja słów
- Bóg w Starym Testamencie - Bóg okrutny czy miłujący