Apokalipsa, rozdział 2.8-11
List do zboru w Smyrnie
tekst - interpretacja - streszczenie - komentarz
Smyrna obecnie znajduje się w Turcji w Izmirze. Jest to jedno z najpiękniejszych miast Azji Mniejszej. Znajdowało się ono około 80 km od Efezu. Smyrna miała wspaniałe położenie w żyznej dolinie rzeki Meles. Położona na końcu długiej zatoki morskiej była wielkim miastem handlowym, w centrum którego znajdowała się bezpieczna przystań.
Nazwa Smyrna oznacza słodki zapach i jest synonimem mirry. Zbór w Smyrnie miał przechodzić w przeszłości gorzkie prześladowania, ale cierpienia te zamiast zniszczenia miały przynieść światu wspaniały zapach najlepszych perfum.
Szaty naszego Pana pachną wonią mirry, aloesu i kasji. Możemy o tym przeczytać w Psalmie 45.9: "Wszystkie twoje szaty pachną mirrą, aloesem i kasją; Z pałaców z kości słoniowej rozwesela cię gra na strunach."
(8) A do anioła zboru w Smyrnie napisz: To mówi pierwszy i ostatni, który był umarły, a ożył;
(9) znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana.
Smyrna była centrum bałwochwalczego kultu cesarza. Bardzo silnie miasto to, było związane z praktykami okultystycznymi. Chrześcijanie byli tu mocno prześladowani, bo nie chcieli kłaniać się cesarzowi i oddawać mu pokłonu. Chrześcijan uważano za ateistów.
Jak utrzymuje się przekonanie biskup Polikarp był aniołem albo sługą tego zboru. Według opinii Terturliana, Euzebiusza z Cezarei oraz Ireneusza sam Jan był tym, który mianował Polikarpa na biskupa Smyrny.
Rzymianie domagali się, aby Polikarp zaczął czcić cesarza jako boga. Polikarp odmówił i za to został ukarany. Polikarp został zamordowany na wzgórzu Pagos w 155r.
Bogactwo w wiarę
Ubóstwo i ucisk tych ludzi było doskonale znane Jezusowi. Mimo ubóstwa fizycznego byli to ludzie nader bogaci w wiarę i miłość do służby. Prawdziwe bogactwo to ubogacenie charakteru. Wierzący tego okresu posiadali takie bogactwa przez co nie straszne im były prześladowania.
Chrześcijaństwo w Smyrnie dalekie było od późniejszego chrześcijaństwa purpury i drogich kamieni. Były to czasy, kiedy chrześcijaństwo nie przynosiło powodzenia i sławy.
Okrutne prześladowania chrześcijan
(10) Nie lękaj się cierpień, które mają przyjść na cię. Oto diabeł wtrąci niektórych z was do więzienia, abyście byli poddani próbie, i będziecie w udręce przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci koronę żywota.
Los zboru w Smyrnie to los prześladowanych. Ludzie fałszywie oskarżali chrześcijan o najgorsze postępki. Obrzęd wieczerzy Pańskiej utożsamiali z kanibalizmem i twierdzili, że chrześcijanie piją ludzką krew i spożywają ludzkie ciało. Chrześcijanie byli oskarżani o to, że przygotowana przez nich agape było czasem rozpusty.
W świetle Słowa Bożego słowo Żyd możemy odnieść do prawdziwego naśladowcy Chrystusa. Wielu pierwszych chrześcijan wywodziło się od Żydów.
W liście św. Pawła do Rzymian w rozdziale 2.28-29 czytamy: "Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele, ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga."
Prawdziwym dzieckiem Boga nie jest ten według ciała, który urodził się w tej nacji. Prawdziwy naśladowca Chrystusa ma nawrócone serce, które jest wypełnione duchem Świętym.
"Nie lękaj się cierpień, które mają przyjść na cię" słowa te nawiązują do tego, że za panowania cesarza Dioklecjana, prześladowania osiągnęły największe natężenie. W specjalnym edykcie z 303r. cesarz nakazał rozwiązanie chrześcijańskich zgromadzeń, zburzenie miejsc spotkań i spalenie ksiąg. Wielu chrześcijan poniosło męczeńską śmierć za wiarę. Wielu zostało uczynionych niewolnikami.
10 dni możemy zrozumieć jako 10 lat. Historycznie największe prześladowania trwały od 303r. do 313r.
W tradycji żydowskiej i biblijnej liczba dziesięć symbolizuje próbę i trudne doświadczenia. Dziesięć dni próby oddzielało Święto Trąbienia od Dnia Pojednania, a w tym czasie Żydzi przygotowywali się na dzień sądu.
Prześladowania już do powtórnego przyjścia Jezusa będą udziałem jego ludu. W Ewangelii św. Jana w rozdziale 16.1-3 czytamy: "To wam powiedziałem, abyście się nie zgorszyli. Wyłączać was będą z synagog, więcej, nadchodzi godzina, gdy każdy, kto was zabije, będzie mniemał, że spełnia służbę Bożą. A to będą czynić dlatego, że nie poznali Ojca ani mnie."
Prześladować będą ludzie, którzy nie mają żadnej relacji z Bogiem. Przemoc jest narzędziem szatana. Prześladować będą osoby związane z synagogą szatana.
W Ewangelii Łukasza 21.12-19 czytamy: "Lecz zanim się to wszystko stanie, podniosą na was swe ręce i prześladować was będą i wydawać do synagog i więzień, i wodzić przed królów i namiestników dla imienia mego. To da wam sposobność do złożenia świadectwa. Weźcie więc to sobie do serca, by nie przygotowywać sobie naprzód obrony. Ja bowiem dam wam usta i mądrość, której nie będą mogli się oprzeć, ani jej odeprzeć wszyscy wasi przeciwnicy. A będą was wydawać i rodzice, i bracia, i krewni, i przyjaciele, i zabijać niektórych z was, i będziecie znienawidzeni przez wszystkich dla imienia mego, lecz i włos z głowy waszej nie zginie. Przez wytrwałość swoją zyskacie dusze wasze."
Warto rozważyć, czy jesteśmy gotowi na takie prześladowania i mamy tak silną więź z Bogiem, że zniesiemy ucisk.
Dam ci koronę życia - korona królewska na tej ziemi noszona jest najwyżej kilkadziesiąt lat, a więc krótko w porównaniu z wiecznością. Korona życia wiecznego będzie dana na wieki.
Druga śmierć to brak życia wiecznego
(11) Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi do zborów. Zwycięzca nie dozna szkody od drugiej śmierci.
We wszystkich przypadkach w Biblii druga śmierć oznacza ostateczną śmierć bezbożnych, bez ponownej nadziei zmartwychwstania. Późniejsze fragmenty Apokalipsy św. Jana mówią o dwóch zmartwychwstaniach. Pierwsze to zmartwychwstanie sprawiedliwych przy powtórnych przyjściu Mesjasza. Drugie zmartwychwstanie dotyczy bezbożnych. Tylko pierwsze z nich będzie zmartwychwstaniem do życia wiecznego, natomiast ci, którzy powstaną w drugim, doznają wiecznej śmierci.
Historycznie rzecz biorąc smyreński okres kościoła można byłoby zamknąć w latach 101 do 313 naszej ery.
Powyższy tekst, powstał dzięki uprzejmości czytelniczki biblia-bog.pl. Serdecznie dziękuję za pomoc.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami:
- Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni
- List Judy, Jak utrzymywać stałą łączność z Bogiem
- Czy Jefta złożył w ofierze swoją córkę
- Apokalipsa, rozdział 5, Wizja Baranka Bożego
- Niewolnictwo w Biblii - czy Bóg zgadzał się na niewolnictwo