By mieć jeszcze szansę

Tego ci odsyłam, a on jest sercem moim. Chciałem go przy sobie zatrzymać, aby mi w twoim zastępstwie posługiwał w więzieniu, które znoszę dla ewangelii, ale bez twego przyzwolenia nie chciałem nic uczynić, aby twój dobry uczynek nie był jakby wymuszony, lecz był z dobrej woli. - wyjaśnienie słów w artykule: List św. Pawła do Filemona - niewolnictwo w Piśmie Świętym
jezioro drzewa

Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem.

 

W Piśmie Świętym w Czwartej Księdze Mojżeszowej 6.24-26 czytamy:

Biblia Warszawska: "Niech ci błogosławi Pan i niechaj cię strzeże; niech rozjaśni Pan oblicze swoje nad tobą i niech ci miłościw będzie; niech obróci Pan twarz swoją ku tobie i niech ci da pokój.

Biblia Tysiąclecia: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem."

W Jerozolimie a dokładnie w dolinie Hinnom odkryta została grota grobowa w której znaleziono dwa małe srebrne zwoje na których umieszczony był powyższy cytat. Datuje się, że grób ma około 2500-2700 lat.

Powyższy tekst został również namalowany na dzbanie znalezionym w północnym Synaju w Kuntillet Andżur zaś dzban datowanym jest na około 2800-2900 lat.

Pomoc

Badacze Pisma Świętego uznają, że Czwarta Księga Mojżeszowa powstać mogła ok. 1400 lat przed Chrystusem czyli 3400 lat temu. Jest to kolejny z wielu dowodów archeologicznych potwierdzających istnienie Ksiąg Starego Testamentu wiele lat przed przyjściem Jezusa.

Powyższe słowa zostały wypowiedziane przez Boga do Mojżesza. On natomiast miał je przekazać Aaraowi i jego synom by ci w ten sposób błogosławili ludność. Błogosławieństwo to o tyle piękne, że zostało wypowiedziane przez Pana i dotyczy Jego samego.

Czwarta Księga Mojżeszowa 6.22-26 "Potem PAN powiedział do Mojżesza: Powiedz Aaronowi i jego synom: Tak będziecie błogosławić synów Izraela, mówiąc do nich: Niech ci błogosławi PAN i niech cię strzeże; Niech PAN rozjaśni nad tobą swoje oblicze i niech ci będzie łaskawy; Niech PAN zwróci ku tobie swoje oblicze i niech da ci pokój"

Błogosławieństwo to jest o tyle istotne, że nie jest ono tylko ludzką modlitwą. Pochodzą one od Boga dla człowieka. Te słowa są jak obietnica Bożej opieki, łaski i pokoju. Pomimo upływu lat przetrwały wieki. Nie zniszczyły ich wojny i prześladowania.

Srebrne zwoje i malowany dzban to cenne świadectwa starożytnych czasów. Odkrycia te potwierdzają, że błogosławieństwo Aaronowe było ważne dla wielu pokoleń. Przekazywane z ust do ust, malowane na dzbanach i zapisane na srebrnych zwojach. Był to nie tylko tekst, lecz wiata w Bożą obecność.

Takie znaleziska pokazują, jak starożytne teksty zachowały się w prawie niezmienionej formie. Obecność błogosławieństwa na przedmiotach codziennego użytku wskazuje na jego znaczenie. Dla Izraelitów były to słowa, które chroniły i dawały nadzieję.

 

jezioro drzewo

 

Błogosławieństwa Aaronowe

Błogosławieństwo Aaronowe to nie tylko prośba o ochronę i pokój. To także wołanie o Bożą obecność i łaskę w życiu. Jego struktura, podzielona na trzy części, symbolizuje pełnię i doskonałość. Każda z tych trzech próśb - o ochronę, łaskę i pokój - pokazuje inne oblicze Bożego działania. Bóg jest tu opiekunem, dawcą łaski i źródłem pokoju.

By mieć jeszcze szansę

Co ciekawe, to błogosławieństwo obejmuje nie tylko jednostkę. Mowa jest o całej wspólnocie. Aaron i jego synowie błogosławili cały naród. Przypominali o znaczeniu wspólnoty w duchowym życiu Izraela. To wezwanie, by dzielić się Bożym pokojem i miłosierdziem z innymi.

Ten tekst jest ponadczasowy. Mimo upływu wieków ludzie nadal modlą się tymi słowami. Proszą w ten sposób o Bożą opiekę i pokój. Choć tekst pochodzi z odległej przeszłości, niesie uniwersalne przesłanie. Każdy człowiek, niezależnie od epoki, pragnie pokoju, ochrony i łaski Bożej.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami:

By mieć jeszcze szansę

Pomoc

";